Komentované procházky_neděle 28.6.2020

Ve spolupráce se spolkem Skrytá Plzeň, z.s. nabídneme i letos několik tras komentovaných procházek napříč městem.

Procházky jsou zpoplatněny vstupným 70,-.

Odkaz na předprodej vstupenek najdete u každé z procházek.10:00
Plzeňský architektonický manuál (PAM): Východní Předměstí
průvodce: Petr Klíma
sraz: Jiráskovo nám. 30 (před kostelem Panny Marie Růžencové)


Procházka provede zájemce po tom nejlepším z architektury, která vznikla na území v srdci někdejšího Pražského Předměstí mezi Jiráskovým náměstím a náměstím Milady Horákové přibližně mezi lety 1910 a 1950. Stylově různorodé veřejné stavby – klášter dominikánů s kostelem Panny Marie Růžencové, budovu Masarykovy základní školy a objekt chlapecké školy (pozdější slovanské porodnice) – na trase doplňují rodinné a bytové domy a jejich soubory, a to včetně poválečného „dvouletkového“ obytného komplexu v Částkově ulici.


14:00
Doubravka kolébkou plzeňského průmyslu
Průvodci: Petr Kopp, Jan Hajšman, Jan Toman
Sraz: Husův park (zastávka autobusu č. 28)


Procházka s tématem industriálu povede podél řeky Úslavy v Doubravce a Lobzích. Cestou potkáte objekty jako lopatárnu, tkalcovnu, sklárnu, drátovnu, cvokárnu, hřebíkárnu i další dosud nezveřejněné objevy. Opět vás provedou tři pánové, milovníci a znalci Doubravky. Konec procházky bude v blízkosti mostu přes Úslavu na Rokycanské.


14:00
Pražské stopy v Plzni

Průvodce: Miroslav Anton
Sraz: Světovar - konečná stanice tramvaje č. 2


Petřín, Libušín, Vyšehrad. Jména, která evokují českou historii spojenou především s Prahou. V Plzni však existuje zajímavá lokalita, která na tyto „pražské“ stopy upomíná. Poblíže Světovaru, směrem k Božkovu a trati na České Budějovice začala ve 20. a 30. letech vznikat zástavba, která byla několik desetiletí městskou periférií s osobitým životem obyvatel v malých přízemních domcích. Přijměte pozvání na procházku s pátráním po dávno minulých časech, které ještě občas žijí ve vzpomínkách starousedlíků.